16. Träfigurin, Axel Ericson

Man i uniform från 1839, signerad, höjd 27 cm

Varunr 27621

29 Februari 2016 20:00

Klubbslag23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK 700 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK

700 SEK2016-02-28 22:39
600 SEK2016-02-29 20:04
450 SEK2016-02-29 20:04
350 SEK2016-02-21 17:03
300 SEK2016-02-18 13:09
50 SEK Startpris

Figuriner Axel Ericson 29 Februari 20:00,

Endast efter överrenskommelse. Vi skickar/sampackar med Schenker Realtidsauktion varje söndag på nätet 19.00 Titta gärna hur våra auktioner fungerar: https://www.youtube.com/watch?v=G7exB_6xWrk Öppettider: Måndagar 11-19 Tis-tor 12-18 Lör 11-14 All info om transporter etc hittar du på vår hemsida: www.goteborgsauktionskammare.se

Axel Ericsson växte upp i Oskarshamn.

Intresset för tennsoldater ledde honom in på den militära banan, där han så småningom avancerade till befäl.

Så småningom sadlade han om till polis. Det var i den rollen han kom till Västervik på 30-talet.

Han började tidigt göra figurer i trä. Militärer och poliser var vanliga motiv.

Köpprovision 20% Ink.moms

Lycka till på auktionen!
Varorna hämtas samt betalas inom 6 dgr om inget annat överenskommits.