21. Träfigurin, Axel Ericson

2 st, Adam & Förbjuden frukt, signerade, höjd 15-16 cm

Varunr 27626

29 Februari 2016 20:00

Klubbslag23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK 450 SEK13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK

450 SEK2016-02-29 11:35
400 SEK2016-02-29 20:05
200 SEK2016-02-22 16:38
100 SEK2016-02-25 13:47
50 SEK Startpris

Figuriner Axel Ericson 29 Februari 20:00,

Endast efter överrenskommelse. Vi skickar/sampackar med Schenker Realtidsauktion varje söndag på nätet 19.00 Titta gärna hur våra auktioner fungerar: https://www.youtube.com/watch?v=G7exB_6xWrk Öppettider: Måndagar 11-19 Tis-tor 12-18 Lör 11-14 All info om transporter etc hittar du på vår hemsida: www.goteborgsauktionskammare.se

Axel Ericsson växte upp i Oskarshamn.

Intresset för tennsoldater ledde honom in på den militära banan, där han så småningom avancerade till befäl.

Så småningom sadlade han om till polis. Det var i den rollen han kom till Västervik på 30-talet.

Han började tidigt göra figurer i trä. Militärer och poliser var vanliga motiv.

Köpprovision 20% Ink.moms

Lycka till på auktionen!
Varorna hämtas samt betalas inom 6 dgr om inget annat överenskommits.