40. Träfigurin, Axel Ericson

Göta livgarde, 1900-1925, signerad, höjd 24 cm

Varunr 27645

29 Februari 2016 20:00

Klubbslag4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK 700 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK

700 SEK2016-02-28 22:45
600 SEK2016-02-29 20:10
250 SEK2016-02-25 19:20
175 SEK2016-02-21 17:07
175 SEK2016-02-25 16:25
50 SEK Startpris

Figuriner Axel Ericson 29 Februari 20:00,

Endast efter överrenskommelse. Vi skickar/sampackar med Schenker Realtidsauktion varje söndag på nätet 19.00 Titta gärna hur våra auktioner fungerar: https://www.youtube.com/watch?v=G7exB_6xWrk Öppettider: Måndagar 11-19 Tis-tor 12-18 Lör 11-14 All info om transporter etc hittar du på vår hemsida: www.goteborgsauktionskammare.se

Axel Ericsson växte upp i Oskarshamn.

Intresset för tennsoldater ledde honom in på den militära banan, där han så småningom avancerade till befäl.

Så småningom sadlade han om till polis. Det var i den rollen han kom till Västervik på 30-talet.

Han började tidigt göra figurer i trä. Militärer och poliser var vanliga motiv.

Köpprovision 20% Ink.moms

Lycka till på auktionen!
Varorna hämtas samt betalas inom 6 dgr om inget annat överenskommits.